ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 AĞUSTOS 2022, CUMA   

5

POLİS ŞİDDETİNE KARŞI KESK-DİSK-TMMOB VE TTB’DEN ORTAK AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 02.06.2014   Güncellenme Zamanı: 02.06.2014 16:11:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.06.2014 16:09:04

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Gezi Parkı direnişinin yıldönümünde birçok kentte yapılan anma etkinliklerine karşı uygulanan polis şiddeti ile aralarında TMMOB ve TTB yöneticilerinin de olduğu gözaltıları kınamak amacıyla ortak basın açıklaması düzenledi.


Polis şiddetine karşı KESK-DİSK-TMMOB ve TTB`den ortak açıklama

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, Gezi Parkı direnişinin yıldönümünde birçok kentte yapılan anma etkinliklerine karşı uygulanan polis şiddeti ile aralarında TMMOB ve TTB yöneticilerinin de olduğu gözaltıları kınamak amacıyla ortak basın açıklaması düzenledi.

Odamız binasında, 2 Haziran 2014 tarihinde düzenlenen toplantıya, dört örgütün temsilcileri katıldı. Toplantıda, anma etkinliklerinde polisin kullandığı şiddet ile 1 Haziran 2013 tarihinde polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük için düzenlenen anma etkinliğinde arlarında MMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ercüment Çervatoğlu ve TTB yöneticilerinin de olduğu onlarca kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterildi.  

TMMOB Genel Sekreter Vekili H. Can Doğan tarafından yapılan açıklamaya TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, KESK Dönem Sözcüsü İsmet Meydan, Yönetim Kurulu Sekreter Üyemiz Bülent Tatlı, Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşegül Bildirici Suna, MMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ercüment Çervatoğlu, İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş ve Sekreter Üye Özer Akkuş, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ile Ankara Tabip Odası`ndan Ali Rıza Özbek katıldı.

Dört örgütün ortak açıklaması şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bundan tam bir yıl öncesinde; parkların sadece park olarak kalmasını isteyenlerle başlayan bir süreç, bütün bir halkın aynı perdeden seslendirdiği bir direniş türküsüne evrildi. Yaşamın her alanında siyasal iktidarın rant odaklı, neoliberal, keyfi dayatma ve yaptırımlarını hisseden milyonlar adeta yıllar öncesinden verilmiş bir randevunun çağrısını aldı ve buluştu meydanlarda. "Parklar bizim" şiarıyla başlayan senfoninin devamı ise "bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde gelişti.

Gökkuşağının her rengini barındıran bir yer haline geldi Gezi Parkı. Bütün farklılıkların bir zenginlik halinde mayalandığı küçük bir adaydı. Herkes elindeki kadarını getirdi, ihtiyacı kadarını aldı sadece. Yağmaya, talana, kâr hırsına yaşayan bir cevap bir alternatif oldu. Nasıl bir kent, park, yönetim, yaşam istemediğinden ziyade nasıl bir dünya kurulabileceğini anlatan bir örnekti.

Gezi Parkı`nda başlayan ve yaşanan sürece iktidarın cevabı ise kendi algısı ve kendine kurmak istediği dünya gibi yaşandı. Biber gazlı, plastik mermili saldırılar, keyfi gözaltılar, sokak sokak uygulanan polis terörü iktidarın bir direnişi yok edebilmek adına neler yapabileceklerini ortaya koydu. Yaşanan dönemde 8 insanımızı katledenler, yaşananlarda hiç bir sorumlulukları yokmuşçasına kendi "mağduriyetlerinden" tanımlamaya çalıştılar süreci. Evlatlarını yitirmiş anaları yuhalatan, çocukları terörist katilleri kahraman ilan eden bir hırstan da farklı beklenti içinde olmak hayalperestlikten de öte bir şeydi.

Gezi olaylarını birinci yıldönümü nedeniyle ülkemizin dört bir yanında eylem ve etkinlikler organize edilip, çağrılar yapıldı. Kaybettiklerimizi anmak ve Haziran bilincini yitirmediğimizi vurgulamak için yapılar çağrılar karşılık buldu ve kitleler Mayıs`ın Haziran`a evrildiği bir günde yeniden alanlardaydılar.

En temel demokratik haklarını kullanan kitlelere ise iktidarın ve kolluk kuvvetlerinin yaklaşımı; kendi sınıfsal konumunu ve temsilcisi olduğu çevrelerin halka bakışını bir kez daha gözler önüne serdi. Bütün bir ülke kolluk kuvvetleri tarafından savaş alanına dönüştürüldü. Her yer kuşatıldı ve insanların bir araya gelebildiği her nokta plastik mermilerin, gaz fişeklerinin boy hedefi haline getirildi. İnsan hayatını hiçe sayan bir şekilde tüm bir toplum uygulanan polis terörünün yarattığı sonuçları gördü. Yüzlerce yurttaşımız gözaltına alındı, yaralandı ve darp edildi.

Darbe dönemlerini aratmayacak uygulamalara imza atılan iki günlük süre içerisinde ülkenin her yerinde keyfi gözaltılar ve sistemli darp olayları yaşanmıştır. İstanbul`daki MMO binası polis tarafından basılmış, Mimarlar odası yönetici polis tarafından darp edilmiştir. Ankara`da ise MMO YK Sekreter Üyesi Ercüment Çervatoğlu Ankara Tabip Odası Yöneticileri Rıza Özbek ve Onur Naci Karahancı keyfi göz altıların hedefi olmuştur.
Halk nezdinde meşruluğunu çoktan yitirmiş bir iktidarın bütün baskı ve zor araçlarıyla iktidarını sürdürme çabaları dünyanın hiç bir yerinde karşılık bulmamıştır ve ülkemizde de bulmayacaktır. Geçtiğimiz Haziran

yaşadıklarımız tüm bir toplumun ortak muhalefeti ve iktidara bir uyarısıdır. Bu gün bu uyarıyı dillendirmek için alanlarda olanlar; baskı ve zulme boyun eğmeyecek, Ethem`ini, Ali`sini, Hasan`ını, Ahmet`ini, Abdocan`ını, Mehmet`ini, Medeni`sini ve Berkin`ini sonuna kadar sahiplenmeyi sürdürecek ve anmaktan vazgeçmeyecektir.    
 
KESK-DİSK-TMMOB-TTB


Okunma Sayısı: 1823

Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.